Jak odkamienić czajnik? Tanie sposoby na odkamienianie czajnika.

Jak odkamienić czajnik, 3 sposoby na odkamienianie czajnika

Czajnik jest podstawowym elementem naszego codziennego życia i znajdziemy go niemalże w każdym domu. Bez względu na to, czy przygotowujemy filiżankę herbaty lub kawy, czy też gotujemy wodę na makaron lub owsiankę, czajniki pomagają nam wykonać tę pracę szybko i efektywnie. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z wpisem, który również może zainteresować Ciebie czyli jak parzyć zieloną herbatę. Jednak jak każde inne urządzenie, które regularnie korzysta z wody, z czasem może ulec zanieczyszczeniu kamieniem. Regularne odkamienianie czajnika zmniejsza ryzyko uszkodzenia czajnika oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze. Z tego wpisu dowiesz się jak tanio i skutecznie odkamienić czajnik.

Czym jest kamień gromadzący się w czajniku?

Kamień to osad mineralny powstały w wyniku działania twardej wody, który gromadzi się wewnątrz czajnika. Twardość w wodzie pitnej bierze się z rozpuszczonych jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) znajdujących się naturalnie w glebie lub skałach, które stają się częścią zasobów wód gruntowych. Gdy ilość tych minerałów w wodzie jest wysoka, wtedy mamy do czynienia z tak zwaną twardą wodą.

Kamienny osad w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na wydajność czajnika, doprowadzając do dłuższego czasu gotowania, a nawet może negatywnie wpływać na smak samej wody. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia czajnika.

Jak usunąć kamień z czajnika – 3 Sprawdzone metody

Istnieje kilka tanich, a zarazem skutecznych metod na odkamienianie czajnika. Zatem czym odkamienić czajnik, aby pozbyć się kamienia zalegającego na dnie i ściankach czajnika? Poniżej opisane są trzy przetestowane metody, które pomogą Ci skutecznie usunąć kamień z czajnika.

Odkamienianie czajnika octem

Odkamienianie czajnika octem

Pewnie niektórzy z Was słyszeli o tym sposobie. Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań w domu, a jedno z nich to właśnie odkamienianie czajnika. Tak więc, jak odkamienić czajnik octem? Wystarczy wlać do czajnika szklankę octu (ocet spirytusowy 10%) i pół szklanki wody, a następnie całość zagotować. Po zagotowaniu należy odstawić roztwór na godzinę lub więcej w zależności od ilości kamienia w czajniku.

Po godzinie można wylać roztwór, a następnie należy dokładnie opłukać czajnik, po czym zalać go wodą i zagotować, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Czynność należy powtórzyć aż do momentu, gdy w czajniku nie będzie czuć nieprzyjemnego zapachu. Gdyby czyszczenie czajnika octem nie usunęło całego kamienia z dna i ścianek czajnika, wtedy można powtórzyć ten proces.

Niewątpliwie czyszczenie czajnika octem to jeden z bardziej znanych i skutecznych sposobów na walkę z kamieniem. Ten sposób ma też jedną zasadniczą wadę, czyli ostry zapach, który unosi się w domu podczas gotowania wody z octem w czajniku. Po takim czyszczeniu czajnika należy dobrze przewietrzyć dom. Zaletami tego sposobu są łatwość, skuteczność oraz cena, półlitrowa butelka octu spirytusowego 10% kosztuje ok. 5 złotych.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kolejnym sprawdzonym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika jest kwasek cytrynowy. Kwasek cytrynowy podobnie jak ocet ma wiele zastosowań w domu, głównie w kuchni. Nie każdy wie, że jedną z jego cech jest walka z kamieniem. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Wsyp do czajnika opakowanie (20g) kwasku cytrynowego, zalej do połowy wodą, a następnie zagotuj. Po zagotowaniu odstaw czajnik z roztworem na kilka godzin lub całą noc. Po kilku godzinach należy wylać zawartość czajnika i dokładnie go opłukać. Następnie należy zalać czajnik wodą i wygotować, aby pozbyć się resztek kwasku cytrynowego.

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym jest skutecznym, a zarazem bardzo tanim sposobem na usunięcie kamienia w czajniku. Cena opakowania (20g) kwasku cytrynowego to ok. 2 zł. Kolejnym plusem tej metody jest brak uciążliwego zapachu jak w przypadku octu.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu to nieorganiczny związek chemiczny, który również można spotkać w niemalże każdym zastosowaniu. Soda oczyszczona ma zastosowanie głównie w kuchni. Między innymi jest jednym ze składników proszku do pieczenia, jest używana jako dodatek do żywności czy jako składnik musujących tabletek i napojów. Soda oczyszczona świetnie sprawdza się w czyszczeniu czajnika z osadu kamiennego. Jak odkamienić czajnik sodą?

Aby odkamienić czajnik sodą należy wsypać do niego 2-3 łyżki sody, zalać ok. 500 ml lekko ciepłej wody i odstawić na 30 min. Po 30 minutach należy wylać wodę i dobrze opłukać czajnik. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu sody, należy wygotować czajnik.

Usuwanie kamienia z czajnika sodą to szybki, a zarazem tani sposób na pozbycie się kamiennych osadów. Patent można zastosować w czajniku elektrycznym, jak i zwykłym stalowym. Torebka sody oczyszczonej (ok. 80 g) kosztuje 2-3 złote. W przeciwieństwie do octu soda nie wydziela aż tak intensywnego zapachu, co jest dodatkowym atutem.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?

Aby zmniejszyć ryzyko osadzania się kamienia w czajniku, najlepiej używać wody filtrowanej do gotowania. Bardzo przydatny może być dzbanek filtrujący, którego filtr wyłapuje większość cząsteczek tworzących kamień i inne zanieczyszczenia. Przefiltrowana woda zawiera mniejszą ilość soli magnezu i wapnia odpowiedzialnych za osadzanie się kamienia w czajniku.

Scroll to Top