Jak zrobić numer prywatny – Plus, Play, Orange, T-Mobile inne sieci

Jak zastrzec numer telefonu

Zdarzają się sytuacje, gdy dzwonimy do kogoś pierwszy raz, ale nie koniecznie chcielibyśmy udostępniać tej osobie nasz numer. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które pozwalają na zmianę numeru na tak zwany numer prywatny. Powszechnie proces ten nazywa się zastrzeganiem numeru i można go wykonać z poziomu systemu telefonu (Android, iOS – iPhone) lub z poziomu sieci. Jak zastrzec numer, aby osoba, do której dzwonisz nie mogła go zobaczyć? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz poniżej.

Jak zastrzec numer telefonu jednorazowo?

Ukrywanie numeru telefonu za pomocą kodu

Aby ukryć numer jednorazowo wystarczy pisać krótki kod #31# przed numerem telefonu osoby, do której dzwonimy. Dla przykładu, jeżeli chcemy zadzwonić pod numer 700 012 345, wtedy na początku należy wpisać kod #31#700012345.

Sposób ten działa w większości sieci w tym w Plus, Orange, Play, T-Mobile i wielu operatorów wirtualnych (Heyah, Lajt Mobile, Lycamobile, Mobile Vikings, nju mobile, Plush, Premium Mobile, Red Bull Mobile, Virgin Mobile czy a2mobile).

Numer prywatny w Androidzie i iPhone

Jak zrobić numer prywatny w Android i iPhone

Jeżeli nie masz ochoty za każdym razem wpisywać kodu na początku numeru, możesz ukryć swój numer na stałe. Ta metoda jest o tyle dobra, że w każdej chwili możesz przywrócić widoczność nr tel. w zaledwie kilka chwil.

Jak ukryć numer telefonu w Android?

W zależności od wersji Androida oraz nakładki, niektóre opcje mogą znajdować się innych miejscach. Zasadniczo każdy powinien poradzić sobie ze znalezieniem tych ustawień.

 1. Wejdź w Telefon (Zielona ikonka ze słuchawką na ekranie głównym).
 2. Na klawiaturze numerycznej w lewym dolnym roku kliknij przycisk ustawień (trzy kropki / paski).
 3. Otwórz Ustawienia dodatkowe, Ustawienia zaawansowane (różne nazwy w zależności od wersji Androida).
 4. Odnajdź ID rozmówcy lub Nazwa rozmówcy i kliknij.
 5. Z zakładce tej ustaw opcję Ukryj numer.

Istnieje też inna opcja, aby na szybko zastrzec numer telefonu w Androidzie. Co prawda jest to tylko nieco szybszy sposób, który pozwoli dostać się do wyżej wymienionych opcji. Wejdź w Ustawienia i w polu szukania wpisz „ID rozmówcy” lub „Nazwa rozmówcy” i kliknij szukaj.

Po wykonaniu tych czynności Twój numer będzie stale ukryty. Jeżeli chcesz wyłączyć ukrywanie numeru, wtedy wystarczy postępować według instrukcji i w kroku nr 5 wybrać inną opcję, czyli Domyślnie dla sieci lub Pokaż numer.

Jak zastrzec numer iPhone (iOS)

Ustawienie prywatnego numeru w iPhone jest naprawdę łatwe. Aby ukryć numer w iPhone, należy wykonać kilka prostych kroków.

 • Wejdź w ustawienia telefonu.
 • Wyszukaj i wybierz opcję Telefon.
 • Znajdź opcję Pokaż moje ID wywołującego.
 • Włącz funkcję zastrzegania numeru (przesuń suwak).

Od tej pory Twój nr tel będzie stale zastrzeżony i każda osoba, do której zadzwonisz nie będzie w stanie go zobaczyć.

Jak wyłączyć numer prywatny w iPhone? Postępuj tak samo, jak przy zastrzeganiu numeru, jednak w ostatnim kroku przesuń suwak, aby włączyć opcję Pokaż moje ID wywołującego.

Ukrywanie numeru telefonu u operatorów (Play, Plus, Orange, T-mobile)

U większości użytkowników sprawdzą się powyższe metody na ukrycie nr tel. Jeżeli jednak wyżej wymienione sposoby nie działają u Ciebie, wtedy możesz spróbować ukryć swój numer bezpośrednio u operatora. Operatorzy komórkowi oferują aplikacje i inne sposoby do zarządzania kontem, w których istnieje możliwość ukrycia numeru. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Jak zastrzec numer Play?

Aby ukryć numer telefonu w sieci Play, możesz skorzystać z kodu #31#. Jest to sposób na jednorazowe zastrzeżenie nr tel, chyba że za każdym razem będziesz go używał dzwoniąc do kogoś.

Istnieje też inny sposób, aby zrobić numer prywatny w Play. Wystarczy skorzystać z aplikacji Play24, w której możesz zarządzać swoim kontem Play. Dzięki niej w dowolnej chwili możesz włączyć lub wyłączyć ukrywanie numeru.

Jak zrobić prywatny numer Orange?

Jeżeli z jakichś powodów wyżej wymienione sposoby na zastrzeżony numeru nie działają na Twoim telefonie, możesz spróbować innych rozwiązań.

Podobnie jak w innych sieciach, tak również i Orange oferuje możliwość zastrzeżenia numeru poprzez wpisanie #31# przed nr osoby, do której dzwonisz. Istnieje również inny sposób, aby stale lub jednorazowo ukryć numer w Orange.

CLIR (ang. Calling Line Identification Restriction – blokada prezentacji numeru) jest to usługa, dzięki której Twój numer telefonu nie wyświetli się osobie, do której dzwonisz. Usługa ta dostępna jest w dwóch wersjach:

 • Stałej – Twój numer jest zastrzeżony przy każdym połączeniu.
 • Ruchomej – Ty decydujesz, kiedy Twój numer będzie widoczny lub zastrzeżony dla odbiorcy.

Zarządzanie usługą CLIR w wersji ruchomej (jednorazowej)

 • na swoim koncie w Mój Orange (na stronie www lub w aplikacji mobilnej),
 • dzwoniąc pod numer *500 do Automatycznego Biura Obsługi (w trakcie połączenia postępuj zgodnie z instrukcjami lektora).

Zarządzanie usługą CLIR w wersji stałej

 • dzwoniąc na infolinię dla klientów indywidualnych – *100 (z numeru Orange) lub 510100100 (z numeru z innej sieci),
 • dzwoniąc na infolinię dla klientów biznesowych – *600 (z numeru Orange) lub 510600600 (z numeru z innej sieci).

Jak ukryć numer T-Mobile?

Bez względu na taryfę, z jakiej korzystasz, w T-Mobile możesz ukryć swój numer telefonu, wpisując #31# przed numerem telefonu osoby, do której dzwonisz. Jest to sprawdzona metoda, która działa jednorazowo. Jeżeli chcesz mieć stale zastrzeżony nr tel, wystarczy zastrzec go w telefonie lub u operatora.

Ukrywanie prezentacji numeru (CLIR) możesz włączyć poprzez zmianę ustawień na swoim koncie w panelu klienta bądź używając kodu *100# i postępując zgodnie z instrukcjami poniżej.

 • Jeśli korzystasz z taryf Rodzina wybierz w telefonie *100# => 5 (Przydatne usługi) => 4 (CLIR)
 • Jeśli korzystasz z taryf JUMP wybierz w telefonie *100# => 5 (Przydatne usługi) => 3 (CLIR)

Zastrzeżenie prezentacji własnego numeru Plus (CLIR)

Podobnie jak w innych sieciach tak i w plusie możesz ukryć swój numer, wpisując kod #31# przed numerem osoby, do której dzwonisz. Innym sposobem jest ukrycie numeru w ustawieniach telefonu. Oba sposoby zostały dokładnie opisane wyżej. Możesz również ukryć swój numer bez bezpośrednio u operatora.

Jeżeli jesteś w ofercie abonamentowej Plusa, możesz włączyć obsługę CLIR poprzez aplikację iPlus, panel klienta Plus Online, Infolinię lub SMS.

Aplikacja iPLUS

 • Uruchom aplikację iPlus.
 • Kliknij trzy kreski znajdujące się w lewym górnym rogu.
 • Wybierz „Usługi i Pakiety„, a następnie „Rozmowy„.
 • W opcjach, które się wyświetlą znajdź “Zastrzeżenie prezentacji własnego numeru” i aktywuj usługę.

Plus Online

 • Zaloguj się do Plus Online.
 • Wybierz kolejno Zarządzaj usługami => Wszystkie => Tylko włączone.
 • Następnie wybierz Pozostałe usługi => Zastrzeżenie prezentacji własnego numeru (CLIR) i kliknij Zmień.
 • Jeżeli wszystko się zgadza, nadziśnij Potwierdzam.

SMS

Aby zarządzać usługą wyślij SMS-a na bezpłatny numer 2601 o treści:

 • dodaj PLUSKOD5 CLIR (aktywacja)
 • usun PLUSKOD5 CLIR (dezaktywacja usługi)

Numer prywatny – podsumowanie i wskazówki

Jak widać, istnieje kilka sposobów, aby zadzwonić z numeru prywatnego. Najszybszym sposobem jest wpisanie kodu #31# przed numerem osoby, do której chcesz zadzwonić. Jest to jednorazowe zastrzeżenie numeru. Jeżeli będziesz chciał go ukryć ponownie, dzwoniąc do tej samej osoby, wtedy znowu konieczne będzie wpisanie kodu przed numerem telefonu.

Jeżeli jednak chciałbyś mieć stale prywatny numer, wtedy najlepiej ustawić to w smartphonie. Zarówno w Android, jak i iPhone w dość łatwy sposób można ustawić stałe ukrywanie numeru i w dowolnej chwili je wyłączyć. Większość starszych telefonów również posiada tę opcję, wystarczy przejrzeć ustawienia połączeń w urządzeniu.

Na końcu warto wspomnieć, że ukrywanie numeru nie działa w przypadku wykonywania połączeń na numery alarmowe.

Scroll to Top