Jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy do -23°C? [PORADNIK]

Jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy do -23°C

Gdy zima zbliża się wielkimi krokami, oznacza to, że nadszedł czas, aby przygotować swój samochód na trudne warunki atmosferyczne. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiedni zimowy płyn do spryskiwaczy, który zapewni czystość i klarowność Twojej szyby przedniej, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy w zimie.

Standardowy płyn do spryskiwaczy może zamarzać w niskich temperaturach, co sprawia, że korzystanie z wycieraczek staje się niemożliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować własny zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie będzie zamarzał w niskich temperaturach, a jednocześnie będzie dobrze czyścił szybę. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.

Jak zrobić płyn do spryskiwaczy zimowy samemu?

Składniki i proporcje potrzebne do zrobienia zimowego płynu do spryskiwaczy

Przygotowanie własnego zimowego płynu do spryskiwaczy jest dość proste. Jak wiadomo, większość sklepowych zimowych płynów do spryskiwaczy bazuje na alkoholu, który zapobiega jego zamarzaniu. Kluczem jest dobranie odpowiednich proporcji wody i alkoholu, aby otrzymać roztwór, który nie zamarznie nam przy minusowych temperaturach.

Składniki potrzebne do przygotowania zimowego płynu do spryskiwaczy

Aby przygotować własny zimowy płyn do spryskiwaczy, potrzebujemy kilku prostych składników. Oto lista potrzebnych rzeczy:

 • Woda destylowana lub demineralizowana, opcjonalnie można użyć wody filtrowanej. Chodzi o to, aby woda miała jak najmniej minerałów, które mogą powodować powstawanie osadów na szybie. Dodatkowo taka woda może negatywnie wpływać na układ spryskiwaczy z powodu kamienia, który w niej występuje.
 • Alkohol wysokoprocentowy (najlepiej powyżej 90%) taki jak etanol lub izopropanol (IPA). Jest to najważniejszy składnik zimowego płynu do spryskiwaczy. To właśnie dzięki niemu płyn nie zamarza na szybie w zimie przy minusowych temperaturach. Niestety jest to też najdroższy składnik potrzeby do sporządzenia zimowego płynu do spryskiwaczy.
 • Płyn do mycia naczyń. Pomoże on w usunięciu zabrudzeń z szyb. Dodaje się go w niewielkiej ilości, by nieco poprawić skuteczność spryskiwacza.

CIEKAWOSTKA: Zamiast kupować wodę demineralizowaną / destylowaną, można kupić tani letni płyn do spryskiwaczy i do niego dodać alkoholu, bez konieczności dodawania płynu do mycia naczyń. Tanie letnie płyny do spryskiwaczy można kupić poza sezonem już poniżej złotówki za litr.

Przygotowanie zimowego płynu do spryskiwaczy – krok po kroku

Zrobienie płynu zimowego do spryskiwaczy jest banalnie proste, bo wystarczy tylko zaopatrzyć się w 3 składniki i je wymieszać. Kluczem do zrobienia skutecznego płynu do spryskiwaczy jest dobranie odpowiednich proporcji alkoholu i wody.

Aby lepiej zrozumieć ten temat, warto zapoznać się z temperaturą, w jakiej zamarza roztwór etanolu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaką procentową zawartość alkoholu powinien mieć płyn, aby nie zamarzał w zimie. Pomoże to nam dobrać odpowiednie stężenie do warunków atmosferycznych, jakie panują w regionie, w którym zamierzamy wykorzystywać zimowy płyn do spryskiwaczy. Poniżej przedstawiamy tabelę zamarzania alkoholu etylowego w roztworze wody.

Temperatura zamarzania roztworu etanolu tabela

Stężenie alkoholu w %Temperatura zamarzania w °C
10-4
20-9
30-15
40-23
50-32
60-37
70-48
80-59
90-73
100-115

Biorąc pod uwagę średnie temperatury, jakie panują w Polsce w ostatnich latach, można przyjąć, że płyn zimowy do spryskiwaczy o zawartości alkoholu 30% powinien być wystarczający dla większości z nas. Jeśli temperatury panujące w naszym regionie są naprawdę niskie, wtedy można rozważyć zrobienie zimowego płynu do spryskiwaczy o jeszcze większej zawartości alkoholu np. 40%.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – proporcje wody i alkoholu

Teraz gdy już wiemy, co jest potrzebne do zrobienia zimowego płynu do spryskiwaczy, czas wziąć się za pracę. W poniższym przykładzie posłużymy się alkoholem etylowym (95%). Dla alkoholu izopropylowego (99%) proporcje mogą się nieco różnić.

Proporcje potrzebne do przygotowania zimowego płynu do spryskiwaczy o zawartość alkoholu 30% (temperatura zamarzania ok -15 stopni):

Dla 1 litra:

 • 720 ml wody,
 • 320 ml alkoholu,
 • 5 ml płynu do mycia naczyń.

Dla 5 litrów:

 • 3600 ml wody,
 • 1600 ml alkoholu,
 • 25 ml płynu do mycia naczyń.

Proporcje potrzebne do przygotowania zimowego płynu do spryskiwaczy o zawartość alkoholu 40% (temperatura zamarzania ok -23 stopni):

Dla 1 litra:

 • 610 ml wody,
 • 420 ml alkoholu,
 • 5 ml płynu do mycia naczyń.

Dla 5 litrów:

 • 3040 ml wody,
 • 2100 ml alkoholu,
 • 25 ml płynu do mycia naczyń.

Zimowy płyn do spryskiwaczy zrób to sam – czy to się opłaca?

Ile kosztuje i czy opłaca się robić płyn do spryskiwaczy zimowy własnej roboty?

Zimowe płyny do spryskiwaczy (do -22 stopni) można kupić w internecie już za ok. 3 zł za litr przy zakupie bańki pięciolitrowej, plus wysyłka. W marketach cena z kolei waha się miedzy 20 a 30 zł za bańkę 5 litrów. Sporządzenie swojego płynu to koszt alkoholu, wody demineralizowanej lub destylowanej i płynu do mycia naczyń.

Ile zatem kosztuje sporządzenie własnego płynu do spryskiwaczy zimowego? To wszystko zależy od ceny, za jaką kupimy składniki potrzebne do zrobienia płynu. Dla przykładu podamy tutaj ceny produktów potrzebnych do przygotowania 5 litrów zimowego płynu do spryskiwaczy, biorąc pod uwagę ceny składników w internecie.

Alkohol izopropylowy (99%) cena ok. 40 zł za 5l lub alkohol etylowy (90-99%) za ok. 50 zł za bańkę 5 litrów. Woda destylowana lub demineralizowana koszt ok. 6-10 za 5 litrów, z kolei, płyn do mycia naczyń koszt kilkudziesięciu groszy.

Ile kosztuje zrobienie 5 litrów zimowego płynu do spryskiwaczy?

Biorąc pod uwagę pierwszy wariant, czyli zimowy płyn do spryskiwaczy do -15 °C, koszt będzie wyglądał następująco:

 • 3600 ml wody – ok. 5 złotych,
 • 1600 ml alkoholu – ok 14 złotych,
 • 25 ml płynu do mycia naczyń – ok 50 groszy.

Jak można łatwo zauważyć, sporządzenie 5 litrów zimowego płynu do spryskiwaczy do – 15 stopni to koszt ok. 20 zł. Można tę cenę obniżyć o kilka złotych, korzystając np. z przefiltrowanej wody z kranu. Wtedy koszt takiego płynu zamknie się w 15 złotych za bańkę pięciolitrową.

Drugi wariant, czyli koszt zrobienia zimowego płynu do spryskiwaczy zamarzającego dopiero poniżej 23 stopni Celsjusza wygląda następująco:

 • 3040 ml wody – ok 4 zł,
 • 2100 ml alkoholu – ok 20 zł,
 • 25 ml płynu do mycia naczyń – ok 50 groszy.

Jak widać zrobienie zimowego płynu do spryskiwaczy, który zamarza, dopiero poniżej 23 stopni Celsjusza kosztuje ok. 25 złotych. Podobnie jak w poprzednim przypadku koszt można nieco obniżyć, korzystając z przefiltrowanej wody (- 4 złote), ale jednak ostateczna cena, czyli 21 złotych wydaje się dość wysoka.

Czy warto samemu zrobić samemu zimowy płyn do spryskiwaczy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. Choć tanie zimowe płyny do spryskiwaczy można kupić w internecie już za ok. 3 złote za litr to jednak ich jakość i właściwości mogą zostawiać wiele do życzenia. Nie rzadko zdarza się, że takie płyny nie spełniają deklaracji producenta i zamarzają w mniej mroźnych temperaturach, niż deklarowano.

Porównanie cen płynów do spryskiwaczy

 • Tanie płyny do spryskiwaczy dostępne głównie w internecie (temperatura zamarzania teoretycznie od – 15°C do – 22°C) – cena 3 – 4 zł za litr,
 • Markowe płyny do spryskiwaczy (temperatura zamarzania od – 20°C do – 22°C) – cena 6 – 9 zł za litr,
 • Zimowy płyn do spryskiwaczy własnej roboty (temperatura zamarzania ok – 15°C) – cena 3 – 4 zł za litr,
 • Zimowy płyn do spryskiwaczy własnej roboty (temperatura zamarzania ok – 23°C) – cena 4 – 5 zł za litr.

Robiąc samemu zimowy płyn do spryskiwaczy, mamy bezpośredni wpływ na to, w jakich temperaturach zamarzać będzie stworzona przez nas mieszanka. Temperaturę zamarzania możemy dowolnie zmieniać, zwiększając lub zmniejszając zawartość alkoholu.

Mając dostęp do tańszego alkoholu, można jeszcze bardziej zejść z ceną, dzięki czemu robienie płynu będzie jeszcze korzystniejsze. Podane ceny pochodzą z serwisu allegro, więc należy doliczyć jeszcze wysyłkę, chyba że mamy smarta. Możliwe, że w lokalnych sklepach z chemią czy artykułami budowlanymi udałoby się wam znaleźć jeszcze korzystniejsze ceny.

Robiąc samodzielnie zimowy płyn do spryskiwaczy, robisz go na własną rękę. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku używania takiego płynu. Jeśli obawiasz się, że taki płyn mógłby negatywnie wpłynąć na jakikolwiek element Twojego auta, w takim wypadku warto rozważyć zakup gotowego płynu.

Scroll to Top