Jak wyczyścić przypalony garnek? 5 skutecznych sposobów

Jak wyczyścić przypalony garnek - kilka skutecznych sposobów

Przypalony garnek to nie tylko kłopotliwy problem, ale niestety także dość trudny do usunięcia. Przypalone jedzenie, powidła bądź tłuszcz mogą nawet uniemożliwiać dalsze używanie takiego garnka. Zatem jak wyczyścić przypalony garnek? To pytanie nurtuje wiele osób. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. W tym wpisie przedstawimy kilka prostych, a zarazem skutecznych sposobów na to, jak umyć przypalony garnek.

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem czyszczenia?

Zanim skorzystasz z bardziej radykalnych środków, warto na początku namoczyć garnek ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń i odstawić na noc. Jeżeli naczynie nie zostało znacząco przypalone, to może okazać się, że ten sposób będzie wystarczający. Po nocy należy wylać wodę z płynem do mycia naczyń i spróbować usunąć resztki przypalonego jedzenia.

Warto wiedzieć, że niektóre garnki pokryte są różnymi powłokami jak emalia czy teflon. Powłoki te niestety różnie znoszą przypalenie i późniejsze czyszczenie. Niestety może zdarzyć się, że takie naczynie będzie nie do odratowania. Warto wspomnieć, że wyjątkowo dobrze spisują się tutaj garnki ze stali nierdzewnej, choć i one mają swoją wytrzymałość.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Kilka sprawdzonych metod

Jeśli jednak wyżej wymieniony sposób nie zadziała, wtedy należy zastanowić się nad mocniejszymi środkami. Tak więc czym wyczyścić przypalony garnek? Poniżej przedstawiamy kilka metod, które mogą pomóc uporać się z mocno przypalonym garnkiem.

Czyszczenie przypalonego garnka sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona jest jednym z bardziej znanych specyfików pomagających w usuwaniu kamienia i innych zanieczyszczeń. Przy usuwaniu spalenizny z garnków może być również skuteczna.

Wlej do garnka wodę tak, aby zakryć spaleniznę, dodaj 2-3 łyżki sody i postaw na ogniu. Gotuj mieszankę przez kilka minut, a następnie odstaw na kilka godzin lub całą noc. Po tym czasie przypalony osad powinien się rozpuścić, a zawartość garnka można wylać. Wylej wodę z sodą oczyszczoną do zlewu i wypłucz garnek. Jeśli brud jest bardzo uporczywy, spróbuj wcierać go wilgotną gąbką z solą kuchenną.

Sól kuchenna i sok z cytryny na przypalony garnek.

Sok z cytryny i sól to kolejny sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka. Posyp przypaloną powierzchnię solą i zalej sokiem z cytryny. Następnie zostaw na kilka godzin. Po tym czasie wypłucz garnek i przetrzyj gąbką lub miękką ściereczką. Ten sposób jest szczególnie skuteczny w przypadku delikatnych powierzchni.

Jak umyć przypalony garnek octem?

Ocet to kolejny prosty i skuteczny sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka. Wystarczy wlać do garnka ocet i dodać wodę w proporcji 1:1. Następnie gotuj wodę z octem przez około 15-20 minut. Gorącą mieszaninę pozostaw w garnku na kilka godzin lub całą noc. Po tym czasie wylej zawartość i umyj garnek miękką gąbką z płynem do mycia naczyń.

Można również zastosować ocet w inny sposób. Wlej do przypalonego garnka czystego octu spirytusowego 10% tak, aby zakrył spaleniznę i zostaw na całą noc. Z rana spróbuj wyczyścić resztki spalenizny gąbką z płynem do mycia naczyń.

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej kwaskiem cytrynowym?

Kwas cytrynowy to skuteczny i naturalny sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka. Wlej do garnka wodę tak, aby zakryć spaleniznę i wsyp 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Następnie zagotuj wodę z kwasem cytrynowym i gotuj przez kilka minut. Po tym czasie zdejmij garnek z ognia i odstaw mieszaninę na kilkadziesiąt minut. Po kilkudziesięciu minutach sprawdź, czy zalegająca na dnie spalenizna poddaje się, jeżeli odpada, wtedy można wylać zawartość i umyć garnek.

Czy proszek do prania może pomóc na przypalone garnki?

Jeśli powyższe sposoby zawiodły, możesz spróbować użyć proszku do prania. Zastosowanie proszku do prania ubrań może wydawać się nieco dziwne, jednak może okazać się skuteczne. Proszek do prania zawiera związki czyszczące, które mogą pomóc w usunięciu spalenizny.

Na dno garnka wsyp pół miarki proszku do prania i zalej ciepłą wodą. Odstaw na kilka godzin, a następnie wypłucz garnek pod bieżącą wodą. Na koniec umyj bardzo dokładnie garnek.

A co w sytuacji gdy żaden sposób nie zadziałał?

Jeżeli wymienione w tym wpisie sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka nie pomogły to niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość. Prawdopodobnie nie będzie już możliwe wyczyszczenie garnka sposób na tyle delikatny, aby go nie uszkodzić.

Jeżeli jednak znasz jakieś inne sprawdzone sposoby, to zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzu. Przy okazji warto sprawdzić jak odkamienić czajnik domowymi sposobami.

Scroll to Top