Pompka do roweru, auta, piłek i materacy – Sprawdź jaką wybrać.

Jaką pompkę wybrać do roweru, auta, piłek i materacy

Opony to jedyny element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z podłożem. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na stan opon oraz ciśnienie w kołach. Optymalne ciśnienie w oponach zapewnia lepszą przyczepność i skuteczność hamowania. Dodatkowo odpowiednie ciśnienie w oponach zmniejsza ich zużycie i może obniżyć zużycie paliwa. Warto więc regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, a posiadanie pompki do opon z manometrem znacznie ułatwia to zadanie.

Pompka samochodowa nożna czy elektryczny kompresor samochodowy?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem jednego z tych urządzeń, najpierw musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Jak często będziesz używał pompki / kompresora? Jeżeli masz np. jedno auto i potrzebujesz tylko sprawdzić co jakiś czas ciśnienie w oponach i ewentualnie je trochę dopompować, wtedy zwykła nożna pompka samochodowa powinna sprostać Twoim oczekiwaniom. Gdy posiadasz więcej pojazdów np. dwa samochody, rower lub motocykl wtedy elektryczny kompresor będzie bardziej wygodny w użyciu, ponieważ napompujesz nim koła praktycznie bez wysiłku.

Niewątpliwie dużym plusem ręcznych czy też nożnych pompek jest fakt, iż możesz ich używać gdziekolwiek jesteś bez konieczności posiadania dostępu do sieci elektrycznej. Słupkowa czy też nożna pompka samochodowa ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę, a mianowicie cenę. Pompka samochodowa nożna bądź słupkowa to koszt poniżej 100 złotych, podczas gdy przyzwoita elektryczna pompka to koszt 100-400 zł w zależności od marki.

Elektryczny kompresor samochodowy ma jedną zasadniczą zaletę, czyli wygodę użytkowania. Wystarczy podłączyć kompresor do zasilania (najczęściej do gniazda zapalniczki albo bezpośrednio do akumulatora 12 V) i urządzenie jest gotowe do pompowania. Przy pomocy dobrego kompresora koła w Twoim aucie, rowerze czy też materace, pontony lub piłki zostaną napompowane szybko i bez większego wysiłku.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pompki / kompresora?

Przed zakupem pompki warto zastanowić się cechami, które powinno posiadać to urządzenie. Dokonując dobrego wyboru, będziesz mógł korzystać z urządzenia nawet po kilku latach od zakupu. Rozglądając się za kompresorem należy również zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które dzisiaj wydają się nieprzydatne jednak w przyszłości mogą się przydać.

Wybierz pompkę z manometrem

Co prawda, obecnie niemalże wszystkie pompki rowerowe, samochodowe czy też kompresory samochodowe posiadają manometr, jednak warto tutaj wspomnieć o tym elemencie, ponieważ jest on bardzo istotny. Manometr to przyrząd do pomiaru ciśnienia, dzięki któremu możemy napompować koła do poziomu, jaki zaleca się do konkretnych pojazdów.

Niestety manometr manometrowi nierówny i dlatego dość powszechnym problemem mogą być przekłamania w pomiarach, zwłaszcza w tańszych urządzeniach. Dlatego, gdy już kupisz pompkę bądź sprężarkę, warto porównać wartości wskazywane przez manometr z innym pewnym urządzeniem. Taki test pozwoli Ci upewnić się, czy manometr w pompce, którą kupiłeś pokazuje prawidłowe wartości.

Pompka – Adaptery i inne akcesoria

Podczas wyboru pompki warto również zwrócić uwagę na dołączone adaptery i inne akcesoria, które umożliwią napompowanie kół wyposażonych w różne wentyle oraz inne rzeczy takie jak materace czy piłki. Na rynku istnieje kilka rodzajów wentyli a najpopularniejsze z nich to:

Wentyl Schrader — powszechnie zwany wentylem samochodowym, ponieważ tam głównie występuje, jednak można go również spotkać w rowerach. Znany również jako wentyl AV, składa się z metalowej rurki, która jest gwintowana z zewnątrz i wewnątrz. Ma średnicę 8 mm.

Wentyl Presta — znany również jako wentyl FV/SV. Jego średnica to 6 mm. Zbudowany jest z gwintowanej rurki, która jest połączona trwale z dętką. W niej umieszczony jest rdzeń z gwintowanym tłoczkiem.

Wentyl Dunlop — znany również jako wentyl rowerowy DV. Bardzo prosty wentyl, który zbudowany jest z rurki, a w środku znajduje się sworzeń z metalową kulką. Do końca lat 90 był to najpopularniejszy rodzaj wentylków spotykanych w rowerach, obecnie można go znaleźć głównie w rowerach z niższej półki.

Co prawda, obecnie niemalże każda pompka nożna bądź kompresor samochodowy jest kompatybilny z tymi rodzajami wentyli. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy pompka jest kompatybilna z wentylem koła, które chcesz napompować. Część producentów dołącza do swoich pompek adaptery, które są kompatybilne z konkretnymi wentylami.

Jeżeli szukasz uniwersalnego urządzenia, wtedy warto rozejrzeć się za czymś, co nie tylko będzie służyło dopompowywania kół w rowerze bądź aucie, ale również nada się materacy lub piłek. Adaptery do pompowania materacy bądź igły do piłek są dość częstym dodatkiem do pompek. Jeżeli masz zamiar pompować inne rzeczy, takie właśnie jak materace czy piłka plażowa itp. wtedy warto upewnić się, że w zestawie znajdują się odpowiednie adaptery.

Jaką pompkę tłokową wybrać?

Do wyboru są dwie opcje, pompka słupkowa (ręczna) oraz pompka nożna. Zasada działania jest podobna i wybór zależy od waszych preferencji. Pompka nożna zajmie mniej miejsca, a jeżeli jest wyposażona w dwa tłoki to, wtedy napełnienie opony powietrzem powinno zająć mniej czasu niż przy użyciu ręcznej pompki słupkowej. Poniżej znajdziecie kilka bardziej znanych na rynku opcji.

Start 82005 6 bar pompka nożna jednotłokowa z manometrem

Start 82005 6 bar pompka nożna jednotłokowa z manometrem

Popularna i często chwalona pompka polskiego producenta. Jednotłokowa, sprawdzona konstrukcja, która posiada manometr o klasie dokładności 1.6. Sprzęt można kupić w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych oraz na allegro.

Dane techniczne
Pojemność skokowa 0.33 dm3
Ciśnienie maksymalne, zgodnie z zakresem manometru, 6 bar
Klasa dokładności manometru 1.6
Długość węża 700 mm, dowolna na specjalne zamówienie
W zestawie: końcówka do pompowania zabawek dziecięcych i materaców, redukcja rowerowa na zaworki DUNLOP

YATO YT-7350 Pompka nożna dwutłokowa z manometrem

YATO YT-7350 Pompka nożna dwutłokowa z manometrem

Dwutłokowa pompka nożna wyposażona w manometr. Dzięki dwóm tłokom napełnienie kół zajmuje dużo mniej czasu. Pompka jest prosta w użyciu i posiada sporo dodatkowych akcesoriów, dzięki którym napompujesz również piłki czy materace.

Dane techniczne
Rodzaj: nożna, dwutłokowa
Manometr z max. ciśnieniem do 7 barów
Długość węża: 650 mm
Grubość blachy: 3 mm
Waga: 1930 g
W zestawie dodatkowe akcesoria: igła do pompowania piłki, dwie końcówki do materaców.

YATO YT-73521 Pompka ręczna słupkowa z manometrem

YATO YT-73521 Pompka ręczna słupkowa z manometrem

Kolejna propozycja od firmy YATO. Tym razem jest to pompka słupkowa o maksymalnym ciśnieniu 8 barów. Pompka ta posiada uniwersalną głowicę, która umożliwia napompowanie kół z wentylami samochodowymi i rowerowymi.

Dane techniczne
Rodzaj: Słupkowa
Manometr: Tak, wyskalowany do 8 bar
Materiał: Aluminium i trwałe tworzywo
Długość węża: 650 mm

Jaką elektryczną pompkę / kompresor wybrać?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się elektryczne pompki / kompresory do pompowania kół. Niewątpliwie są to bardziej wygodne urządzenia niż ręczne / nożne pompki. Kompresory elektryczne najczęściej zasilane są poprzez zasilanie z sieci 230 V bądź z instalacji elektrycznej 12 V np. samochodu poprzez gniazdo zapalniczki albo bezpośrednie podłączenie się do akumulatora. Na rynku dostępnych jest również sporo akumulatorowych kompresorów, które nie wymagają ciągłego podłączenia do sieci elektrycznej. Wystarczy naładować urządzenie w domu i jest gotowe do użytku, nawet w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego.

MAKITA DMP180Z BODY Kompresor Akumulatorowy

MAKITA DMP180Z BODY Kompresor Akumulatorowy

Urządzenie, które z pewnością przyda się niemal w każdym gospodarstwie domowym. MAKITA DMP180Z to minikompresor akumulatorowy, który umożliwia szybkie napompowanie kół samochodowych / rowerowych / motocyklowych oraz innych rzeczy takich jak piłki czy materace. Cechy, które wyróżniają to urządzenie to między innymi automatyczne wyłączenie urządzenia po osiągnięciu ciśnienia docelowego czy zapamiętywanie ostatniego ciśnienia ustawionego przed wyłączeniem urządzenia.

Dane techniczne
Zasilanie: Akumulator Li-Ion 18 V LXT
Obsługiwane akumulatory: 1,5 / 2,0 / 3,0 / 4,0 / 5,0 / 6,0 Ah
Maks. ciśnienie robocze: 830 kPa / 121 PSI / 8,3 bar
Podświetlany manometr: TAK
Wydatek powietrza: 12 l/min
Cykl pracy: 5 min wł. / 5 min wył.
Długość węża: 650 mm
Waga: 1,4

Xiaomi Mi Portable Air Compressor 1S Akumulatorowy Kompresor / Pompka

Xiaomi Mi Portable Air Compressor 1S Akumulatorowy Kompresor / Pompka

Marki Xiaomi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ jest ona powszechnie znana na rynku elektroniki użytkowej. Tym razem firma Xiaomi ma do zaoferowania nową wersję elektrycznej pompki. Xiaomi Portable Electric Air Compressor 1S to następca starszego modelu Mi Portable Electric Air Compressor. W odróżnieniu od swojego poprzednika nowa wersja jest sporo wydajniejsza.

Urządzenie posiada 5 trybów pompowania:

  • Tryb ręczny: domyślnie 35psi (Zakres regulacji: 3–150 psi / 0,2–10,3 bar)
  • Tryb rowerowy: domyślnie 45psi (Zakres regulacji: 30–65 psi)
  • Tryb motocyklowy: domyślnie 2,4 bar (Zakres regulacji: 1,8–3,0 bar)
  • Tryb samochodowy: domyślnie 2,5bar (Zakres regulacji: 1,8–3,5 bar)
  • Tryb piłki: domyślnie 8psi (Zakres regulacji: 4-16psi)

Kolejną zaletą Xiaomi Portable Electric Air Compressor 1S jest wbudowany pojemny akumulator (2960 mAh), który łatwo można naładować poprzez wbudowany port USB Typ-C. Dzięki temu urządzenie może zostać naładowane w domu, aucie (gniazdo zapalniczki) czy nawet przez powerbank co zapewnia niemalże nieograniczoną mobilność.

Dane techniczne
Złącza: USB Typ-C – 1 szt
Pojemność baterii: 14.8 Wh
Czas ładowania: do 180 min
Napięcie wejściowe: 5V – 2.0A
Poziom hałasu:<80 dB przy odległości 1m
Zakres temperatur: -10°C ~ 45°C
Zakres ciśnienia pompowania: 0.2-10.3 bar / 3-150 psi
W Zestawie: Xiaomi Portable Electric Air Compressor 1S, Adapter zaworu Presta, Adapter zaworu iglicowego, Woreczek do przechowywania, Kabel zasilający, Instrukcja obsługi

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top