Jak zmienić hasło w WordPress? TOP 3 sprawdzone sposoby

WordPress zmiana hasła

Zastanawiasz się, jak zmienić hasło do WordPressa? Może się zdarzyć, że pewnego dnia zapomnisz hasła lub będziesz musiał je zmienić ze względów bezpieczeństwa. W tym poradniku poznasz trzy różne sposoby zmiany hasła WordPress, które są łatwiejsze do wykonania, niż mogłoby się to wydawać.

Jak zmienić hasło w panelu administratora WordPress

Jest to najłatwiejszy sposób na zmianę hasła. Jeśli możesz zalogować się do swojego panelu administracyjnego WordPress, wówczas możesz zmienić swoje hasło bezpośrednio z jego poziomu. Ta metoda jest szczególnie przydatna, jeśli nie masz obecnie dostępu do swojego konta e-mail, ale Twoja sesja logowania do WordPressa jeszcze nie wygasła.

Niewątpliwie, zaletą tego sposobu jest prostota oraz szybkość w porównaniu do innych metod. Niestety, jeżeli zapomniałeś hasła i wylogowałeś się z panelu WP lub Twoja sesja wygasła, wtedy nie ma możliwości skorzystania z tego sposobu.

1. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zalogowanie się do panelu administracyjnego swojej strony WordPress. Możesz to zrobić, wpisując w przeglądarce adres logowania do Twojej witryny (https://twojastrona.pl/wp-login.php).

2. Po zalogowaniu trzeba przejść do ustawień profilu. Aby to zrobić, należy z bocznego menu wybrać Użytkownicy => Profil lub w prawym górnym rogu najechać kursorem myszy na rozwijane menu (Witaj, Nazwa Użytkownika) i wybrać Edytuj Profil.

Wordpress zmiana hasła w panelu

3. Po wejściu na stronę edycji profilu należy przewinąć na dół do sekcji Zarządzanie kontem, a następnie kliknąć przycisk Ustaw nowe hasło.

WordPress nowe hasło profilu

4. Naciśnięcie przycisku Ustaw nowe hasło powoduje wygenerowanie nowego hasła. Możesz tutaj również wprowadzić własne hasło. Na sam koniec wystarczy nacisnąć przycisk Zaktualizuj profil. Pamiętaj, żeby przed ustawieniem hasła najpierw je gdzieś zapisać lub wybrać takie, które na pewno będziesz pamiętał.

Generowanie nowego hasła profilu wordpress

Jak zresetować hasło do WordPressa przy pomocy e-maila

Opisana powyżej metoda pozwala na zmianę hasła, gdy masz dostęp do pulpitu administracyjnego WordPress. Co jednak zrobić, gdy zgubiłeś hasło i nie możesz się zalogować? Bez obaw, istnieje bardzo łatwy sposób na odzyskanie utraconego hasła w WordPressie przy pomocy maila.

1. Aby zresetować hasło, wystarczy przejść na stronę logowania do WordPressa (https://twojastrona.pl/wp-login.php) i kliknąć link „Nie pamiętasz hasła?„.

Odzyskiwanie hasła WordPress

2. Po kliknięciu na link zostaniesz przeniesiony na stronę resetowania hasła. Tutaj należy wpisać swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail, a następnie kliknąć „Zdobądź nowe hasło„.

E-mail wysyłanie instrukcji dotyczących resetu hasła

3. Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać, jest kliknięcie linku resetowania hasła, który został wysłany na adres e-mail przypisany do Twojego konta.

Wiadomość z instrukcjami dotyczącymi resetu hasła

4. Po kliknięciu w link resetowania hasła zostaniesz przeniesiony na Twoją stronę, gdzie będziesz mógł dokończyć cały proces. Możesz tutaj wygenerować hasło lub skorzystać z własnego. Po całym procesie należy kliknąć „Zapisz hasło„.

Nowe hasło generowane w WordPress

Jak zmienić hasło do WordPressa w bazie danych

Kolejnym sposobem na zmianę hasła jest jego zmiana z poziomu bazy danych. Jeżeli z jakiejś przyczyny nie możesz użyć powyższych metod, bo np. Twoja sesja wygasła albo nie masz dostępu do e-maila, wtedy pozostaje użyć tego sposobu.

Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, wówczas konieczne będzie zresetowanie hasła do WordPressa bezpośrednio w bazie danych. Najprostszym sposobem na to jest skorzystanie z phpMyAdmin.

1. Aby uzyskać dostęp do bazy danych, należy najpierw zalogować się do panelu sterowania swojego konta hostingowego. Po zalogowaniu należy znaleźć odnośnik do phpMyAdmin. Miejsce, w którym możecie znaleźć odnośnik do phpMyAdmin, może się różnić w zależności od panelu zarządzania wykorzystywanego przez hostingodawcę. Do najpopularniejszych należą CPanel (na screenshocie poniżej z nowym motywem) oraz DirectAdmin. Niezależnie od wykorzystywanego panelu zarządzania kontem hostingowym, odnośnik do phpMyAdmin powinien znajdować się w widocznym miejscu.

CPanel phpMyAdmin

2. Po zalogowaniu się do phpMyAdmin należy kliknąć + obok nazwy bazy, a następnie po rozwinięciu zawartości wybrać opcję wp_users (początek może się różnić w zależności od tego, jaki został wpisany podczas instalacji).

phpMyAdmin wybór użytkownika i zmaian hasła

3. Na ekranie głównym powinna wyświetlić się lista użytkowników. Na liście znajdź Twoją nazwę użytkownika i kliknij Edytuj.

Edytuj hasło wordpress w phpMyAdmin

4. W kolumnie user_pass wybierz z pola rozwijanego opcję MD5, a w polu tekstowym obok wpisz nowe hasło. Na koniec kliknij przycisk wykonaj.

Edycja tabeli w celu zmiany hasła wordpress

Po tych czynnościach hasło do Twojej strony opartej o WordPress powinno ulec zmianie.

Podsumowanie

Resetowanie hasła nie jest niczym trudnym. Jednak proces ten często wymaga, abyś miał dostęp do e-maila, którego użyłeś podczas rejestracji. Jeżeli nie posiadasz dostępu do maila, którego użyłeś podczas zakładania konta, wtedy sprawy mogą się trochę skomplikować. Dobrą wiadomością jest to, że jak zapewne zauważyłeś, WordPress umożliwia zmianę hasła na kilka sposobów.

Czy masz jakieś pytania odnośnie tego, jak zresetować hasło do WordPressa, używając którejś z metod, które zostały przez nas przedstawione? Porozmawiajmy o nich w sekcji komentarzy pod spodem!

Scroll to Top