Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przestać czytać artykuł, ponieważ był zbyt długi i nie mogłeś znaleźć fragmentu, którego naprawdę szukałeś? Możliwe, że nie doszłoby do takiej sytuacji, gdyby autor dodał spis treści.
- Spis treści – Jakie są z niego korzyści?
- Dwa sposoby na dodanie spisu treści w WordPress
- Ręczne wstawienie spisu treści w WordPress
- Dodawanie spisu treści za pomocą pluginu
Spis treści na stronie internetowej to lista odnośników, które prowadzą do konkretnych sekcji na stronie lub w poście. Są one szczególnie przydatne w przypadku długich postów, ponieważ podkreślają najważniejsze części artykułu i dzięki temu pomagają czytelnikowi w szybszym znalezieniu interesujących go informacji. Czytelnik może przeskoczyć do sekcji, która jest najbardziej odpowiednia dla jego potrzeb. Może również przeczytać cały artykuł w takiej kolejności, w jakiej chce, a nie tak, jak autor ułożył go na stronie.
Spis treści na Twojej stronie internetowej – Jakie są z tego korzyści?
Spis treści może znacznie ułatwić czytelnikom znalezienie dokładnie tego, co ich interesuje, zwłaszcza w przypadku dłuższych treści. Może być również bardzo korzystny dla optymalizacji (SEO) Twojej witryny w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli na Twojej stronie znajduje się spis treści, Google w wynikach wyszukiwania automatycznie doda linki do konkretnych punktów pod Twoją stroną. Takie działania mogą znacząco wpłynąć zarówno na liczbę odwiedzających stronę, jak i na czas który spędzą na niej.
Na szczęście, niezależnie od tego, czy masz już trochę wiedzy na temat kodowania, czy jesteś zupełnie początkujący, dodanie spisu treści jest całkiem prostym procesem. W tym poście poznasz proste sposoby na stworzenie spisu treści dla witryny opartej o WordPress, między innymi przy użyciu wtyczek oraz sposób, który nie wymaga używania wtyczek.
Dwa bardzo proste sposoby na dodanie spisu treści w WordPress.
Dodanie spisu treści w WordPress jest na prawdę proste i nie wymaga od Ciebie specjalistycznej wiedzy. W tym wpisie poznasz dwa sprawdzone sposoby na dodanie spisu treści w poście lub na stronie WordPress.
Pierwszy ręczny sposób może i wymaga odrobinę więcej czasu, jednak nie ma potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek, które de facto nie są tutaj konieczne.
Ręczne wstawienie spisu treści w WordPress
Manualny sposób na dodanie spisu treści może wydawać się nieco bardziej czasochłonny, jednak jest równie prosty, jak ten przy użyciu wtyczki. Plusem tego rozwiązania na pewno jest brak konieczności instalowania dodatkowych wtyczek, dzięki czemu nasz WordPress będzie nieco lżejszy. Warto dodać, że pierwszy sposób dotyczy dodania spisu treści w edytorze Gutenberg, a poniżej znajdziecie również wzmiankę o tym, jak to zrobić w klasycznym edytorze.
Spis treści w edytorze Gutenberg
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest dodanie listy, a następnie uzupełnienie wszystkich punktów spisu treści, jakie chcesz dodać na stronie.
Jeżeli chcesz dodać podpunkty do spisu treści, wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie linie, a następnie klikniesz przycisk — zwiększ wcięcie.
Kolejnym krokiem jest dodanie kotwicy HTML do poszczególnych nagłówków bądź fragmentów tekstu. W tym celu zaznacz dany nagłówek bądź fragment tekstu, a następnie z prawej strony edytora w sekcji blok, kliknij zaawansowane i dodaj kotwicę.
Następnie zaznacz jeden z podpunktów w spisie treści i dodaj do niego odnośnik kierujący do wcześniej utworzonej kotwicy HTML. Co istotne, w trakcie dodawania linku na początku należy wstawić kratkę #, aby link działał prawidłowo i przenosił do odpowiedniego miejsca w tekście. Czynność powtarzaj z kolejnymi punktami.
Jak zrobić spis treści w klasycznym edytorze WordPress?
Ten sposób może się wydawać nieco bardziej skomplikowany, jednak taki nie jest. Po prostu ta metoda jest odrobinę mniej przejrzysta, ale równie prosta.
Podobnie jak w pierwszym sposobie najpierw należy utworzyć spis treści z punktów i podpunktów. Następnie w prawym głównym rogu edytora zmieniasz widok z Wizualny na Tekstowy. Teraz w tekście musisz znaleźć nagłówek bądź fragment tekstu, do którego chcesz się odnieść w spisie treści. Gdy już znalazłeś dany nagłówek, należy dodać do niego atrybut ID, a zrobisz to w następujący sposób.
<h2 id="przykladowy-naglowek-h2">Przykładowy nagłówek H2</h2>
Lub coś takiego, gdy chcesz się odnieść do danego akapitu.
<p id="przykladowy-akapit">Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed tincidunt ultrices elit, in commodo eros hendrerit non.</p>
Reszta procesu wygląda podobnie jak w edytorze Gutenberg, czyli należy zaznaczyć dany punkt w spisie, a następnie dodać do niego link do konkretnego elementu dodając na początku kratkę #, tak jak w przykładach: #przykladowy-naglowek-h2 lub #przykladowy-akapit.
Dodawanie spisu treści w WordPress za pomocą pluginu
Choć aby utworzyć spis treści w WordPress nie musimy korzystać z pluginów, to jednak wielu użytkowników decyduje się na tę opcję. Głównym powodem jest wygoda oraz krótki czas implementacji spisu treści do wpisu. W internecie możemy znaleźć wiele wtyczek do tworzenia spisów treści, ale w tym wpisie skupimy się na jednym sprawdzonym pluginie, który nosi nazwę Easy Table of Contents.
Instalacja pluginu Easy Table of Contents
Instalacja i konfiguracja wtyczki Easy Table of Contents jest naprawdę prosta i każdy powinien sobie z nią poradzić. Cały proces instalacji oraz konfiguracji wtyczki możesz obejrzeć na zrzutach ekranu poniżej.
Po zalogowaniu do panelu administratora WordPress najedź kursorem myszki na opcję wtyczki w prawym menu, a następnie wybierz dodaj nową. W prawym górnym rogu w polu wyszukiwania wpisz Easy Table of Contents. Po chwili zostanie wyświetlona lista wtyczek. Kliknij przycisk zainstaluj obok nazwy wtyczki, poczekaj chwilę aż wtyczka zostanie zainstalowana, a następnie kliknij Włącz.
Szybka konfiguracja wtyczki Easy Table of Contents
Po zainstalowaniu pluginu należy go skonfigurować. W tym celu w prawym menu przejdź do Ustawienia => Table of Contents. Plugin jest w języku angielskim i oferuje dość sporo opcji, jednak szybka konfiguracja nie powinna przysporzyć nikomu większego problemu.
Jeżeli zależy Ci na szybkiej konfiguracji, wystarczy, że ustawisz wtyczkę tak jak na powyższym screenshocie. W tym wypadku spis treści będzie obsługiwany i automatycznie dodawany na stronach typu Wpisy i Strony. Spis treści zostanie dodany, gdy we wpisie znajdą się co najmniej dwa nagłówki. Nazwa spisu będzie taka jaką podacie w Header Label.
Jeżeli chciałbyś bardziej dostosować wtyczkę do swojej strony, możesz ją skonfigurować odpowiednio do swoich potrzeb. Poniżej znajdziesz listę głównych opcji wraz z krótkim opisem.
Enable Support – Tutaj możesz wybrać rodzaj stron, na których będzie działać wtyczka. Jeżeli chcesz, aby spis treści był dodawany np. tylko do postów, wybierz opcję Wpisy. Jeżeli chciałbyś, aby spis treści był obsługiwany na stronach statycznych, wybierz opcję Strony.
Auto Insert – Ta opcja to nic innego jak automatyczne wstawianie spisu treści do wybranych rodzajów stron. Jeżeli chcesz, aby spis treści był automatycznie dodawany do Twoich wpisów, zaznacz odpowiednie pola.
Position – Czyli miejsce, gdzie ma wyświetlać się spis treści. Do wyboru są cztery opcje: przed pierwszym nagłówkiem, po pierwszym nagłówku, na dole lub na górze wpisu.
Show when – W tym miejscu należy podać minimalną ilość nagłówków, od której ma pojawiać się spis treści na stronie. Jeżeli wpiszesz tutaj 3 i zaznaczysz opcję automatycznego dodawania spisu treści do wpisu, wtedy spis pojawi się automatycznie w poście, który zawiera minimum 3 nagłówki.
Display Header Label / Header Label – Tutaj możesz wybrać czy chcesz, aby do spisu dodany został nagłówek oraz jego konkretną nazwę.
To by było na tyle, jeżeli chodzi o główne ustawienia wtyczki, pozostałe opcje tyczą się głównie wyglądu. Po przewinięciu, na dole znajdują się bardziej zaawansowane ustawienia, między innymi takie jak wykluczenia.
Dodawanie spisu treści do konkretnych wpisów z użyciem wtyczki Easy Table of Contents
Jeżeli nie chcesz, aby spis treści był dodawany automatycznie do postów / stron, wystarczy, że przy opcji Auto Insert odznaczysz te rodzaje treści. W takiej sytuacji, aby dodać spis treści należy podczas edycji wpisu przewinąć na sam dół i zaznaczyć odpowiednie pola jak na powyższym zrzucie ekranu.