Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu? Rejestracyjną i inne

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu - rejestracyjną, winietę i inne

Jeśli kiedykolwiek musiałeś usunąć naklejkę rejestracyjną lub winietę z szyby samochodu, to zapewne wiesz, jak uciążliwe to może być to zadanie. Bez odpowiedniego podejścia do usuwania takich naklejek, możesz uszkodzić lub zarysować szybę, co w najgorszym wypadku może kosztować Cię sporo pieniędzy. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów na usunięcie naklejek z szyby samochodu.

Dlaczego usuwanie naklejek z szyby jest trudne?

Naklejki rejestracyjne są trudne do zdjęcia z powodu kleju, który jest używany do ich mocowania. Klej ten jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić trwałe i bezpieczne mocowanie naklejki na powierzchni samochodu, co oznacza, że jest bardzo trudny do usunięcia. Dlatego usuwanie naklejek z szyby samochodu jest takie problematyczne. W dodatku większość naklejek jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać warunki atmosferyczne, w tym słońce, deszcz i śnieg. Zatem jak zdjąć naklejkę z szyby w bezpieczny sposób, aby nie uszkodzić szyby? Na to pytanie postaramy odpowiedzieć się w tym wpisie.

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej?

Naklejki rejestracyjne lub winiety są dość trudne do usunięcia z szyby auta. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś na ulicy auto, które miało niedokładnie ściągniętą naklejkę rejestracyjną, przez co można nawet było odczytać poprzednie numery auta. Jest to jednak dość nieestetyczny widok i może być nieco irytujące.

Wiele osób zastanawia się jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej w taki sposób, aby nie zostały resztki kleju, starej naklejki i żeby nie uszkodzić szyby. W internecie podanych jest wiele sposobów, ale tutaj przedstawimy kilka sprawdzonych.

Czym odkleić naklejkę z szyby samochodu?

Do usunięcia naklejki rejestracyjnej / winiety i innych nalepek przydadzą się następujące rzeczy:

  • Suszarka do włosów lub ciepła słoneczna pogoda.
  • Nóż łamany (samo ostrze) / żyletka / skrobak do szyb.
  • Aceton (zmywacz do paznokci) / benzyna ekstrakcyjna.
  • Ręcznik papierowy / płatki kosmetyczne.

Jak widać, aby pozbyć się naklejki z szyby nie trzeba jakichś specjalnych narzędzi i wystarczą rzeczy, które znajdziemy niemalże w każdym domu czy garażu.

Usuwanie naklejki z szyby auta z pomocą suszarki do włosów

Suszarka do włosów jest potrzebna tylko do tego, aby nagrzać naklejkę. Dokładniej chodzi o klej, który jest bardzo mocny i trudny do usunięcia na zimno. Poniżej wyjaśniamy w kilku krokach jak usunąć nakleję rejestracyjną z szyby.

Nagrzanie naklejki

Ściąganie naklejki z szyby samochodu za pomocą suszarki do włosów

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać to nagrzanie naklejki rejestracyjnej z obu stron. Ustaw suszarkę tak, aby dmuchała ciepłym powietrzem, a następnie ogrzej naklejkę z zewnątrz i wewnątrz.

Usuwanie naklejki

Sprawdź jak zdjąć naklejkę z szyby ostrzem łamanym z nożyka do tapet

Gdy naklejka jest ogrzana, można przejść do drugiego kroku, czyli usuwania samej naklejki. Świetnie nada się do tego samo ostrze noża łamanego, które jest wytrzymałe, ostre, a jednocześnie elastyczne. Inną opcją jest wykorzystanie żyletki lub metalowego skrobaka.

Ostrze noża łamanego należy przyłożyć do szyby pod kątem ok. 30 stopni, a następnie z wyczuciem wcisnąć się ostrzem między naklejkę a szybę. Ostrze należy delikatnie przesuwać po szybie, uważając na ostre krawędzie, które mogłyby zarysować szybę. W ten sposób należy przeciągnąć ostrze po szybie, do momentu aż naklejka zostanie w pełni odcięta.

Pamiętaj, aby nie próbować usuwać naklejki czubkiem noża, ponieważ może skutkować to porysowaniem i uszkodzeniem szyby.

Usuwanie resztek kleju z szyby

Jak usunąć klej z szyby samochodu przy pomocy acetonu, benzyny ekstrakcyjnej lub innego rozpuszczalnika

Ostatnim etapem jest usunięcie resztek kleju z naklejki. Nie zawsze uda się usunąć naklejkę samym nożem i czasami mogą zostać resztki kleju. Na szczęście pozbycie się ich nie jest trudne. Przyda się do tego aceton lub benzyna ekstrakcyjna i kawałek szmatki, ręcznika papierowego czy płatki kosmetyczne.

Przed rozpoczęciem pracy z rozpuszczalnikami warto zabezpieczyć okolice szyby folią lub innym materiałem, tak aby uniknąć zachlapania, co w efekcie mogłoby doprowadzić do przebarwień na desce rozdzielczej. Namocz szmatkę w rozpuszczalniku i przetrzyj szybę w miejscach, w których pozostały resztki kleju. Jeśli klej nie schodzi od razu, wtedy należy przytrzymać namoczoną w acetonie lub benzynie ekstrakcyjnej szmatkę przez kilkadziesiąt sekund na resztkach kleju. Po tym czasie resztki kleju powinny zostać rozpuszczone i łatwe do usunięcia.

Jak usunąć naklejkę z szyby bez suszarki?

Jeśli nie masz dostępu do prądu to nic straconego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, klej wykorzystywany przy naklejkach rejestracyjnych jest bardzo mocny. Dlatego podczas usuwania warto podgrzać go, aby łatwiej było ściągnąć naklejkę z szyby.

Co prawda suszarka bardzo ułatwia pracę, ale nie jest niezbędna, aby zdjąć naklejkę z szyby. Równie dobrze możesz w ciepły dzień zostawić auto szybą do słońca i odczekać aż szyba się nagrzeje. Już nawet takie nagrzanie naklejki powoduje, że łatwiej się ona odkleja. Reszta procesu wygląda tak samo, jak opisano wyżej.

Scroll to Top