Ile waży i ile kalorii ma kromka chleba – Różne rodzaje chleba

Kromka chleba kcal i waga

Z pewnością wielu z nas zaczyna dzień od kromki chleba posmarowanej masłem, a do tego szynka, ser lub inne dodatki. Nic dziwnego, ponieważ chleb to jeden z najbardziej popularnych i wszechobecnych produktów na naszych stołach. Wiele osób w tym te dbające o zdrowie zastanawia się, ile waży i ile kalorii ma kromka chleba? Sprawdź ile kcal i jaką wagę ma kromka pieczywa typu chleb żytni, pszenno-żytni, pszenny, tostowy i razowy, które możemy najczęściej spotkać na naszych stołach. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić ile kalorii ma kromka chleba oraz ile średnio waży.

Kromka chleba kcal i waga

Sprawdź ile waży i ile kalorii ma kromka chleba

Średnia waga kromki chleba w Polsce wynosi około 30-50 gramów. Jednak waga ta może się różnić w zależności od rodzaju pieczywa oraz sposobu produkcji. Na przykład, kromki chleba wypiekanego z mąki żytniej są zazwyczaj cięższe niż kromki chleba pszennego.

Waga kromki chleba może mieć wpływ na ilość spożywanych kalorii. Większa waga kromki oznacza większą ilość kalorii, ale z drugiej strony, większa waga oznacza również większą ilość składników odżywczych.

Niestety nie możemy podać dokładnej wagi kromki oraz ilości kcal, ponieważ różnią się one w zależności od producenta oraz składu chleba. Poniżej w kilku punktach znajdziesz krótki opis poszczególnych rodzajów chleba oraz przybliżoną wagę i ilość kalorii w jednej kromce.

Chleb żytni

Chleb żytni to rodzaj chleba, który jest wytwarzany z mąki żytniej. Jest to popularny chleb w Europie Wschodniej i Północnej. Chleb żytni może być cięższy i bardziej gęsty niż chleb pszenny, co oznacza, że jedna kromka może ważyć więcej. Waga kromki może być nieco większa, a jak wygląda sprawa z kcal?

Ile waży i ile kalorii ma kromka chleba żytniego?

  • waga kromki chleba żytniego: około 35-45 gramów
  • liczba kalorii w kromce: od 70 do 90 kcal

Chleb pszenno-żytni (baltonowski)

Ten rodzaj chleba jest jednym z popularniejszych w Polsce. Z pewnością większość z Was co najmniej raz w życiu próbowała tego chleba. Chleb biały pszenno-żytni (baltonowski) cechuje się prostym składem oraz niską ceną. Jaka jest zatem waga i ile kcal ma kromka chleba pszenno-żytniego?

Ile waży i ile kalorii ma kromka chleba pszenno-żytniego (baltonowskiego)?

  • waga kromki chleba pszenno-żytniego: od około 30 do 40 gramów
  • liczba kalorii w kromce: od 70 do 100 kcal

Chleb tostowy

Kolejny rodzaj chleba, który jak sama nazwa mówi, służy głównie do robienia tostów. Choć nazwa sugeruje konkretne zastosowanie, to jednak możecie wykorzystać na wiele innych sposobów np. do sandwichów czy jako grzanki do zupy. Zapytacie, ile kcal ma kromka chleba tostowego i ile waży? Biały chleb tostowy jest wytwarzany głównie z mąki pszennej i innych dodatków w tym tłuszczów. Kawałek chleba tostowego jest zazwyczaj dość lekki.

Ile waży i ile kalorii ma kromka chleba tostowego?

  • waga kromki chleba tostowego: około 20-25 gramów
  • liczba kalorii w kromce: około 60-80 kcal

Chleb pszenny

Chleb pszenny to rodzaj chleba, który jest wytwarzany z mąki pszennej. Jest to najpopularniejszy rodzaj chleba na świecie i jest spożywany na całym świecie. Chleb pszenny może być lżejszy i bardziej puszysty niż chleb żytni, co oznacza, że jedna kromka może ważyć mniej.

Ile waży i ile kalorii ma kromka chleba pszennego?

  • waga kromki chleba pszennego: od około 25 do 35 gramów
  • ilość kalorii w kromce: od 60 do 90 kcal

Chleb razowy

Chleb razowy to pieczywo wytwarzane z mąki razowej, która powstaje w procesie mielenia ziaren z wierzchnią warstwą otrębów. Charakteryzuje się on gęstą i ciężką konsystencją oraz intensywnym smakiem. Ile przeciętnie kcal ma jedna kromka chleba razowego i ile waży? Razowiec jest dość zbity i jego waga jest większa niż zwykłego chleba, a jednocześnie kromka jest sporo mniejsza.

Ile waży i ile kalorii ma kromka chleba razowego?

  • waga kromki chleba razowego: około 35-45 gramów
  • ilość kalorii w kromce: około 70-90 kcal

Kromka chleba kalorie i waga – Różne rodzaje w tabeli

Uśrednione ilość kalorii i waga dla jednej kromki chleba żytniego, pszenno-żytniego, tostowego, pszennego, razowego.

Rodzaj chlebaWaga kromkiLiczba kcal
Żytni40 gramów80
Pszenno-żytni35 gramów85
Tostowy25 gramów80
Pszenny30 gramów75
Razowy40 gramów80

Kromka chleba z masłem, serem, szynką – Kalorie

Wiecie już ile kalorii znajduje się w kromkach poszczególnych rodzajów chleba, ale ile jest kcal w kanapce z masłem, serem żółtym, szynką i innymi dodatkami? Poniżej przedstawiamy ilość kalorii w kanapkach z popularnymi dodatkami.

Kromka chlebaZ masłem (5 g)Z masłem (5 g) i serem żółtym (25 g)Z masłem (5 g) i szynką (20 g)Z masłem (5 g), szynką (20 g) i serem żółtym (25 g)
Żytniego (40 g)117 kcal197 kcal167 kcal247
Pszenno-żytniego (35 g)122 kcal202 kcal172 kcal252
Tostowego (25 g)117 kcal197 kcal167 kcal247
Pszennego (30 g)112 kcal192 kcal162 kcal242
Razowego (40 g)117 kcal197 kcal167 kcal247

Powyżej podane wartości są poglądowe i mogą różnić się w zależności od wykorzystanych składników. Wielkość kromki, ilość użytego masła, plaster sera czy szynki mogą mieć nieco inną wagę. Zależy to od producenta danego produktu i i metody krojenia.

Scroll to Top