Co odstrasza muchy? – Sprawdź jak pozbyć się much.

Sposoby na muchy - dowiedz się co odstrasza muchy

Spis treści muchy:

Muchy to uciążliwe i często występujące w domach owady, które potrafią nas nieźle zirytować swoją obecnością. Są one najbardziej irytujące zwłaszcza w okresie letnim, kiedy ich ilość największa. Jak pozbyć się much z domu, co je odstrasza, a co przyciąga? Na te pytania i inne postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego muchy pojawiają się w domu?

Aby skutecznie zwalczyć muchy, warto poznać przyczyny ich pojawienia się w naszych domach, podwórkach, tarasach. Owady te przede wszystkim przyciągają zapachy, które pochodzą z jedzenia i odpadów. To właśnie one są dla much największym magnesem i czynnikiem, który przyciąga je do naszych domów. Ponadto, te insekty mogą również pojawiać się w naszych domach przez otwarte okna i drzwi. Muchy często lecą do światła i ciepła. Gdy wleci do środka, wtedy już raczej nie wyleci tą samą drogą.

Dlaczego należy pozbyć się much z domu?

Dźwięk muszych skrzydełek a do tego siadanie na ciele czy głowie podczas snu z pewnością zirytowało niejednego z Was. Muchy również często pozostawiają nieestetyczne plamy z odchodów na meblach, ścianach a co najgorsze nawet na jedzeniu.

Dodatkowo muchy mogą roznosić różne choroby, takie jak: dur brzuszny, czerwonka, gruźlica, tyfus czy choroba Heinego-Medina. Owady te mogą również przenosić bakterie salmonelli, przyczyniając się tym samym do zatruć pokarmowych.

Domowe sposoby na muchy

Jak pozbyć się much z domu i tarasu

Gdy mucha pojawi się w Twoim domu, wtedy są małe szanse na to, że sama z niego wyleci. Aby pozbyć się much z domu czy tarasu możesz zastosować kilka sztuczek, które skutecznie ograniczą liczbę tych owadów w Twoim otoczeniu.

Lep na muchy

Jest to chyba jedna z najbardziej znanych pułapek na insekty. Lep na muchy można kupić w sklepach ogrodniczych czy w sklepikach na wsiach. Lep dość często występuje w formie tuby, w której znajduje się taśma powleczona lepką substancją.

Przed użyciem należy rozgrzać lep w ręku, a następnie kolistym ruchem wyciągnąć taśmę ze środka. Lep należy powiesić w miejscu, w którym zbierają się muchy, ale jednocześnie w takim, aby nie utrudniał domownikom przechodzenia. Minusem tego rozwiązania na pewno jest nieestetyczny wygląd.

Moskitiery

Specjalne siatki na okna (moskitiery) to bardzo skuteczna metoda na zabezpieczenie okien i drzwi przed owadami. Dzięki nim można zapobiec pojawianiu się much czy komarów w domu, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy otwieramy często okna i drzwi.

Warto wybrać siatki o dobrej jakości, które będą nie tylko skuteczne, ale również wytrzymałe i łatwe w montażu.

Pułapki na muchy

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pułapki na muchy, które skutecznie pomagają ograniczyć ilość tych owadów w domu lub na tarasie. Dzięki nim insekty wpadają do specjalnych pojemników i nie mają szansy na powrót. Najczęściej pułapkę należy umieścić kilkanaście metrów od domu w okolicy, z której jest najwięcej much.

Lampy UV

Jest to kolejny sposób na pozbycie się much z domu i tarasu. Metoda ta polega na przyciąganiu much do światła UV, po czym muchy zostają uwięzione w specjalnym pojemniku, z którego nie mogą wyjść. Lampy UV mogą być skuteczne w walce z muchami. Lampy UV są idealne do użytku w domu i na tarasie.

Specjalne środki na muchy

Jeżeli chodzi o środki na muchy, to jest wiele preparatów, które mają za zadanie odstraszać lub je zabijać. Możesz kupić spraye, które zabijają owady, ale pamiętaj, aby używać ich z umiarem i zgodnie z instrukcjami producenta.

Istnieją również preparaty odstraszające muchy. Środek przeciw muchom należy umieścić w pobliżu źródeł przyciągania much, takich jak kosze na śmieci, a także w innych miejscach, gdzie często pojawiają się te owady.

Co odstrasza muchy?

Naturalne sposoby na pozbycie się much z domu i tarasu są również skuteczne. Można np. umieścić w domu i na tarasie rośliny, takie jak pelargonia pachnąca, mięta, bazylia, tymianek, rozmaryn czy lawenda, które odstraszają muchy swoim zapachem. Istnieją również inne zapachy, które odstraszają te owady.

Jaki zapach odstrasza muchy?

Poniżej znajdziesz rośliny i zioła, których zapach odstrasza muchy:

  • Mięta,
  • Cynamon,
  • Eukaliptus,
  • Czosnek,
  • Wanilia,
  • Lawenda,
  • Tymianek,
  • Bazylia,
  • Rozmaryn.

Olejki eteryczne, takie jak olejek z mięty pieprzowej, lawendy i eukaliptusa, odstraszają muchy. Możesz umieścić kilka kropli olejku w wodzie i spryskać nimi pomieszczenie, aby odstraszyć owady.

Jak zapobiegać pojawianiu się much?

Usuwanie źródeł pożywienia

Muchy przyciągają się do źródeł pożywienia, więc ważne jest usuwanie wszelkich pozostałości jedzenia. Należy szczególną uwagę zwrócić na kuchnię, w której pozostawione resztki jedzenia mogą przyciągać owady.

Zabezpieczenie okien i drzwi

Aby zapobiec wchodzeniu much do pomieszczeń, należy zadbać o zabezpieczenie okien i drzwi. Dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalnych siatek (moskitiery na drzwi i okna).

Wyrzucanie śmieci

Regularne opróżnianie kosza na śmieci jest kluczowe w zapobieganiu pojawianiu się much. Należy dbać o to, aby pojemnik na śmieci był zamykany i regularnie opróżniany.

Muchy są irytujące, ale istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się ich z domu i tarasu. Od olejków eterycznych i roślin po siatki na oknach i lampy owadobójcze, możesz wybrać metody, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Każdy z tych sposobów może okazać się skuteczny, a najlepsze wyniki uzyskujemy stosując kilka z nich jednocześnie. Dzięki tym sposobom możemy pozbyć się much z domu i tarasu, utrzymując nasze otoczenie w czystości i higienie.

Scroll to Top