Zielona herbata – właściwości, wpływ na zdrowie, parzenie

Zielona herbata właściwości, wpływ na zdrowie, parzenie, na co pomaga, zawartość kofeiny

Zielona herbata to rodzaj herbaty naturalnej, wytwarzanej z liści krzewu herbacianego (Camellia sinensis). Uprawia się ją głównie w Chinach i Japonii, gdzie jest też najbardziej popularna. Zielona herbata zdobywa uznanie na całym świecie, głównie ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Istnieją różne rodzaje zielonej herbaty, w tym dragonwell, gunpowder, matcha i sencha. Choć różnią się one nieco smakiem, to herbaty te mają raczej łagodny smak. Herbatę zieloną stosuje się także jako składnik potraw aromatyzowanych herbatą oraz różnego rodzaju napojów, takich jak smoothie.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zielonej herbaty, różniących się sposobem przetwarzania. Jej smak różni się w zależności od rodzaju, ale na ogół jest łagodniejszy i słodszy niż w przypadku herbaty czarnej. Japońskie herbaty zielone charakteryzują się silnym smakiem roślinnym, trawiastym, przypominającym wodorosty, z wyczuwalnymi nutami cytrusowymi. Zielone herbaty chińskie mają zwykle łagodny smak roślinny, nieco więcej słodyczy oraz nuty orzechowe, kwiatowe, drzewne i waniliowe.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Większość rodzajów zielonej herbaty parzy się w wodzie o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. Czas parzenia zależy od rodzaju herbaty, ale na ogół jest krótki. Japońska zielona herbata wymaga zaledwie 1-1,5 minuty, a inne rodzaje mogą parzyć się nawet 4-6 minut. Zbyt długie parzenie zielonej herbaty powoduje, że staje się ona bardziej cierpka i gorzka. Należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących czasu i temperatury, podanych przy konkretnej herbacie, którą się parzy.

Główne czynniki, na które należy zwrócić uwagę, to temperatura wody i czas parzenia. Klasyczną zieloną herbatę należy zalać wodą o temperaturze 70-80°C. Żeby osiągnąć ten efekt, możemy użyć specjalnego termometru lub po prostu odczekać około 7-8 minut od momentu zagotowania się wody. Napar należy zaparzać pod przykryciem. Zieloną herbatę należy parzyć przez 2-3 minuty, jeśli chcemy, aby miała właściwości pobudzające, lub przez 4-6 minut, jeśli chcemy, aby miała działanie uspokajające. Zaraz po zaparzeniu koniecznie należy oddzielić liście od naparu. Liście zielonej herbaty można parzyć nawet trzykrotnie.

Zielona herbata właściwości

Od stuleci o zielonej herbacie mówiono, że ma wiele zalet zdrowotnych. W Chinach i Indiach zielona herbata była tradycyjnie stosowana jako lek na wiele dolegliwości w tym wspomagający trawienie i regulujący temperaturę ciała. W czasach współczesnych badania wykazały, że pewne korzyści zdrowotne są bardziej uzasadnione niż to się kiedyś wydawało.

Zielona herbata na co pomaga

Regularne picie zielonej herbaty może pomóc w profilaktyce niektórych przewlekłych schorzeń oraz w zapobieganiu niektórym chorobom. Jak dotąd wykazano, że picie zielonej herbaty może pomóc:

  • poprawić zdrowie psychiczne (zmniejszać stany depresyjne)
  • poprawić pamięć, może chronić przed zapadnięciem na starczą demencję
  • chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi
  • obniżyć poziom cholesterolu
  • zapobiegać udarowi mózgu
  • chronić i utrzymać zdrowie kości
  • w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2
  • w procesie odchudzania poprzez zwiększenie tempa przemiany materii i przyspieszenie spalania tłuszczu
  • przeciwutleniacze (katechiny) mogą obniżać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów
  • wykazuje korzystny wpływ na metabolizm wątroby

Jak zielona herbata może pomóc w odchudzaniu?

Jeśli spojrzeć na listę składników dowolnego suplementu na spalanie tłuszczu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się na niej zielona herbata. Dzieje się tak, ponieważ według badań, zielona herbata może zwiększyć spalanie tłuszczu i przyspieszyć tempo przemiany materii.

Według niektórych badań, katechiny zawarte w zielonej herbacie i kofeina mogą odgrywać rolę w przyspieszaniu metabolizmu i tym samym prowadzić do utraty wagi.

Jednakże, niektóre badania nad zieloną herbatą nie wykazały zwiększenia metabolizmu, więc efekty mogą zależeć od danej osoby i sposobu przeprowadzenia badania.

Kofeina w zielonej herbacie

Filiżanka (200 ml) czystej zielonej herbaty zawiera zazwyczaj od 25 do 50 miligramów kofeiny. Uważa się, że jest to niewielka ilość kofeiny. Jest to mniej więcej 1/4 ilości kofeiny, jaką można znaleźć w typowej filiżance kawy i mniej więcej 1/2 ilości kofeiny, jaką można znaleźć w typowej filiżance czarnej herbaty.

Ponieważ kofeina w zielonej herbacie występuje naturalnie, jej ilość zależy w dużej mierze od odmiany krzewu herbacianego, warunków uprawy oraz sposobu przetwarzania i parzenia.

Na ilość kofeiny w napoju może też wpływać rodzaj wybranej herbaty zielonej i sposób jej przygotowania. Na przykład herbaty w torebkach mają zwykle więcej kofeiny niż herbaty liściaste. Może to wynikać z faktu, iż liście herbaty w torebkach są miażdżone, a więc kofeina w nich zawarta może w większym stopniu uwalniać się do napoju.

Zielona herbata w ciąży

Nie ma oficjalnych zaleceń, które mówiłyby, że w czasie ciąży należy zrezygnować z picia zielonej herbaty. Tak więc, nie ma więc nic złego w wypiciu jednej lub dwóch filiżanek w ciągu dnia.

Nie należy jednak pić zbyt dużo zielonej herbaty podczas ciąży, ponieważ zawiera ona niewiele mniej kofeiny niż zwykła herbata, w zależności od sposobu parzenia.

Według zaleceń nie należy przekraczać limitu 200 mg kofeiny dziennie, co odpowiada mniej więcej trzem lub czterem filiżankom zielonej herbaty. Limit 200 mg dotyczy jednak wszystkich źródeł kofeiny, a więc należy wliczyć do niego kawę, napoje, colę, napoje energetyczne i czekoladę.

Zielona herbata na noc

Zielona herbata zawiera pewną ilość kofeiny. Ta naturalna substancja pobudzająca zwiększa uczucie pobudzenia, czujności i koncentracji, a jednocześnie zmniejsza uczucie zmęczenia – wszystkie te czynniki mogą utrudniać zasypianie.

Jedna filiżanka (200 ml) zielonej herbaty dostarcza około 30 mg kofeiny, czyli około 1/4 kofeiny zawartej w jednej filiżance kawy. Intensywność działania kofeiny zależy od indywidualnej wrażliwości na tę substancję. Z tego powodu osoby szczególnie wrażliwe na działanie kofeiny, powinny zrezygnować z picia naparu na 3-4 godziny przed położeniem się do łóżka.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top