Skróty klawiszowe, które ułatwią Ci pracę. Lista przydatnych skrótów.

Skróty klawiszowe klawiaturowe

Czym są skróty klawiaturowe i kiedy się przydają?

Skróty klawiaturowe (potocznie nazywane skrótami klawiszowymi) w systemach Windows umożliwiają szybką nawigację i obsługę funkcji za pomocą jednej lub wielu kombinacji klawiszy. Często wykonanie tych samych czynności za pomocą myszy wymagałoby kilku kliknięć i nieco więcej czasu.

Zapamiętanie wszystkich skrótów klawiaturowych może być niekiedy trudne. Nie trzeba jednak uczyć się na pamięć każdego skrótu dostępnego w systemie Windows. Wystarczy skupić się na tych, które są nam najczęściej potrzebne, aby trochę ułatwić sobie życie oraz podnieść efektywność pracy.

Dzięki temu poradnikowi poznasz wszystkie najbardziej przydatne skróty klawiszowe do nawigacji i obsługi pulpitu oraz aplikacji. Wykonaj kilka razy daną kombinację klawiszy, a przekonasz się, jak bardzo może być przydatna. Oto kilkanaście najbardziej przydatnych skrótów klawiaturowych dla użytkowników komputerów z systemem Microsoft Windows.

Podstawowe skróty klawiszowe, które każdy powinien znać.

Ctrl+Z (Cofnij)

Bez względu na to, jaki program jest uruchomiony, Ctrl+Z cofnie ostatnią czynność. Niezależnie od tego, czy przez pomyłkę nadpisałeś cały akapit w edytorze tekstu, czy też przez przypadek usunąłeś plik, którego nie chciałeś usunąć, ta funkcja może okazać się ratunkiem.

Ctrl+Y (Ponów)

Skrót Ctrl+Y najczęściej używany do ponownego wykonania czynności cofniętej wcześniej za pomocą polecenia Cofnij. Na przykład, jeśli użyłeś skrótu Ctrl+Z aby cofnąć czynność, którą uznałeś za błąd, ale zdałeś sobie sprawę, że nim nie była, możesz nacisnąć Ctrl+Y, aby ponownie wykonać poprzednią czynność.

Ctrl+C (Kopiuj)

Skrót klawiaturowy Ctrl+C używany do kopiowania zaznaczonego tekstu, obiektu, folderu lub innych zaznaczonych elementów do schowka. Skrót przydatny zarówno w edytorach tekstu takich jak Microsoft Word, Wordpad, jak również programach graficznych typu Gimp, Photoshop.

Ctrl+V (Wklej)

Ctrl+V Ten skrót klawiszowy najczęściej używany do wklejania tekstu oraz innych elementów ze schowka. We wszystkich głównych przeglądarkach internetowych (np. Chrome, Edge, Firefox, Opera) naciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+V powoduje wklejenie zawartości schowka do dowolnego edytowalnego pola. Można na przykład wkleić tekst z innego programu do pola tekstowego w formularzu. Skrót również bardzo przydatny w programach wykorzystywanych do edycji tekstu i grafiki.

Ctrl+X (Wytnij)

Skrót klawiszowy Ctrl+X najczęściej używany do wycinania wybranego fragmentu tekstu, obrazu lub innego obiektu. Ctrl+X działa tylko wtedy, gdy tekst bądź obiekt można edytować. Jeśli próbowałeś wyciąć jakikolwiek tekst lub obiekt, który nie jest edytowalny, ten skrót klawiaturowy nie zadziała. Można jednak skopiować tekst ze strony internetowej, używając skrótu Ctrl+C. Jeśli przez przypadek coś wytniesz, możesz nacisnąć klawisze Ctrl+Z aby cofnąć ostatnią czynność i przywrócić poprzedni stan. We wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych (np. Chrome, Edge, Firefox, Opera) naciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+X powoduje wycięcie edytowalnego tekstu. Na przykład w polu tekstowym można wyciąć tekst i przenieść go do innego pola za pomocą funkcji wklejania.

Ctrl+A (Zaznacz wszystko)

Skrót klawiaturowy Ctrl + A najczęściej używany do zaznaczania całego tekstu, wszystkich plików, obrazów i innych obiektów w środowisku graficznym. Ctrl + A jest przydatnym skrótem klawiszowym zarówno w samym systemie Windows, jak i w wielu programach. Na przykład chcesz przenieść pliki z jednego folderu do innego, możesz użyć kombinacji klawiszy ctrl + A aby zaznaczyć wszystkie pliki, potem ctrl + X, aby je wyciąć. Gdy przejdziesz do docelowego folderu, wystarczy kliknąć Ctrl + V i pliki zostaną przeniesione do tego folderu.

Print Screen (Zrzut ekranu)

Klawisz Print Screen, czasami określany skrótem Prscr, PRTSC, PrtScrn, Prt Scrn lub PrntScrn jest klawiszem znajdującym się na większości klawiatur komputerowych. Naciśnięcie tego klawisza powoduje utworzenie zrzutu ekranu i zapisanie go do schowka komputera. Klawisz Print Screen zazwyczaj znajduje się na samej górze klawiatury nad strzałkami. Klawisz Print Screen jest najczęściej używany do wykonywania zrzutu ekranu i zapisywania go w schowku. Po zapisaniu obrazu w schowku można go wkleić do dowolnego edytora obrazów typu Paint, Gimp, Photoshop czy Affinity Photo, a następnie zapisać go na dysku komputera bądź od razu wydrukować.

Skróty klawiszowe czyli wydajniejsza praca przy komputerze

Jak zapewne zauważyliście, w systemie Windows oraz wielu programach codziennego użytku można używać skrótów klawiszowych, które znacząco mogą przyśpieszyć pracę. Dzięki skrótom klawiaturowym praca przy komputerze staje się dużo szybsza. Czynności które normalnie zajęłyby sporo czasu, dzięki skrótom klawiszowym mogą zostać wykonane dużo szybciej. Powyżej znajdziecie kilka naprawdę przydatnych skrótów, których warto nauczyć się na pamięć. Są to podstawowe skróty klawiszowe, które możecie wykorzystać podczas surfowania w internecie jak i w pracy z programami do edycji grafiki czy tekstu.

Jeżeli macie jakieś pytania, albo chcielibyście się podzielić skrótami klawiaturowymi które Wam się przydają na co dzień, możecie to zrobić w komentarzu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top