Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza skrót „vel” przy nazwisku? Wielu z nas z pewnością spotkało się z tym terminem, jednak nie zawsze jesteśmy pewni, co on dokładnie oznacza. W tym kontekście przedstawimy wyjaśnienie, pochodzenie oraz zastosowania tego skrótu, aby zapewnić pełne zrozumienie dla naszych czytelników. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej tajemniczemu skrótu „vel” używanemu przy nazwiskach i jego znaczeniu.
Co znaczy vel przy nazwisku? Definicja słowa
Wyrażenie „vel” wywodzi się z łaciny i oznacza „lub”, „albo” lub „inaczej”. W kontekście nazwisk „vel” bywa używane do wskazania, że osoba ma również inne nazwisko lub przydomek, który może być stosowany zamiennie. Na przykład, jeśli ktoś ma nazwisko „Kowalski vel Nowak”, oznacza to, że ta osoba jest znana także jako „Nowak”. To zazwyczaj występuje w dokumentach oficjalnych, aby uwzględnić różne warianty nazwiska danej osoby.
Jeszcze prościej ujmując, można powiedzieć, że skrót „vel” w nazwisku jest używany jako synonim lub alternatywa dla słowa „zwany”, lub „znany również jako”. Często stosuje się je w kontekście, gdy osoba ma więcej niż jedno nazwisko, przydomek lub pseudonim. Jeśli ktoś ma drugie nazwisko lub używa przydomku, można użyć „vel” w celu wskazania alternatywnego sposobu identyfikacji tej samej osoby.
Przykłady użycia „vel”
Przykłady użycia „vel” przy nazwisku można znaleźć w różnych sytuacjach życiowych. Na przykład, osoba mogła przyjąć nowe nazwisko po ślubie i używać „vel” wskazując na poprzednie nazwisko. Inny scenariusz to sytuacja, gdzie artysta lub pisarz posługujący się pseudonimem używa „vel” do podkreślenia swojego prawdziwego nazwiska.
W przeszłości, dodawanie „vel” do nazwiska miało często charakter praktyczny, wskazując na alternatywne formy lub odniesienia do innych członów rodzinnych. Jako przykład można tutaj wskazać Szymona Szynkowskiego vel Sęka.
Szymon Szynkowski vel Sęk skąd takie nazwisko?
Według informacji, które podał sam Szymon Szynkowski vel Sęk, jego nazwisko powstało w XIX wieku, kiedy to jego rodzina dodała człon vel do nazwiska. W okolicach Łodzi rodzina polityka miała dość dużo posiadłości ziemskich i dzieląc ziemię, dzieliła również nazwiska w poszczególnych liniach. W rodzinie Szymona Szynkowskiego vel Sęka znaleźć więc można osoby mające na nazwisko Szynkowski, Sękowski czy Sęk. Polityk dodał, że w jego linii jako jedynej została całość nazwiska Szynkowski vel Sęk.